Ландшафтний дизайн, ландшафтна архітектура - мистецтво, яке перебуває на стику трьох напрямків: з одного боку, архітектури, будівництва та проектування (інженерний аспект), з іншого боку, ботаніки та рослинництва (біологічний аспект) і, з третього боку, в ландшафтному дизайні використовуються відомості з історії (особливо з історії культури) і філософії. Крім того, ландшафтним дизайном називають практичні дії з озеленення та благоустрою територій.

На відміну від садівництва і городництва, основне завдання яких має сільськогосподарську спрямованість (підвищення врожайності садово-городніх культур), ландшафтний дизайн - більш загальна і універсальна дисципліна. Головне завдання ландшафтного дизайну - створення гармонії, краси в поєднанні з вигодами використання інфраструктури будинків, згладжування конфліктності між урбанізаційних формами і природою, часто від них страждає.

Проектування

Будь-ландшафтний дизайнер знає, що ландшафтне проектування будь-якої території, найбільш важливий етап озеленення. Адже від того, як буде підготовлений ландшафтний проект, безпосередньо залежить вид майбутнього саду, зростання і подальший розвиток рослин. Ландшафтне проектування дозволяє перетворити оточуюче Вас середовище саме в такий вид, про який ви завжди мріяли. Ландшафтне проектування присадибної території починається з первинного обстеження ділянки, збору всієї необхідної інформації і її аналізу.Визначається відношення ділянки до сторін світу, напрямок руху сонця і, звичайно ж, визначення сторін світу. Враховується підхід до ділянки, вид його огорожі (паркан, стіна і т.п.), близькість доріг і наявність комунікацій.

Починаючи ландшафтне проектування вам необхідно визначити стиль, який найбільше підійде для вашої ділянки, і намітити функціональні зони. Існують такі функціональні зони як: житлова зона (будинок, внутрішній двір, гараж та літня кухня), господарська зона (господарські будівлі, майстерня, сарай), плодовий сад і город. Ділянки різного призначення краще відокремити живоплотом з чагарників або невеликих дерев. Після всіх вище перерахованих підготовчих робіт. На основі зібраних даних створюють генплан ділянки.

Виконуючи ландшафтне проектування не менш важливо підібрати і нанести на генплан необхідні рослини, тобто виконати дендроплан. Дендроплан - список рослин (з докладним їх описом) пропонованих для проекту, із зазначенням місця розташування на генплані. Підбір рослин для дендроплана виконується відповідно до даних кліматичних умов і складом грунту. В даний час все частіше використовують комп'ютерні програми для ландшафтного проектування. Для цього проводять фотозйомку ділянки, потім в спеціальній ландшафтної програмі накладають на фотографію будь-які архітектурні форми і рослини. Таким чином, отримують тривимірне зображення ділянки, що дозволяє більш наочно побачити якою буде Ваша ділянка після втілення даного проекту. Реалізувавши ландшафтний проект на папері, можна нарешті приступити до освоєння ділянки на практиці.Не забувайте, що гарний настрій, комфорт і благополуччя, можливі тільки в тому випадку, якщо ландшафтне проектування вашої території буде виконано професіоналами, виключно виходячи з потреб вашої родини!

Благоустрій території

Освоєння будь-якої території починається з її благоустрою. Елементи благоустрою, такі як альтанки, водойми, доріжки, сходи, грають не менш важливу роль у благоустрої, ніж рослини в озелененні ділянки. Багато елементів благоустрою можуть стати головним елементом, в будь-якій композиції, навколо якої буде розвиватися все оформлення ділянки. Головне при впорядкуванні, не порушувати цілісність простору вашої ділянки. Для оформлення саду в пейзажному стилі, завжди підходять, дерев'яні сходи і різноманітні містки. Якщо ж Ваша ділянка оформлена в більш строгому, класичному стилі, то в благоустрій такого саду краще впишуться, бетонні доріжки, майданчики для відпочинку і комбіновані сходи. Любителям романтичного стилю благоустрію ділянки рекомендується передбачити місця для альтанок, простих або комбінованих терас.

Найголовнішою частиною благоустрою територій є підготовка грунту і пристрій дренажної системи. Адже від того, на скільки якісно буде виконано дренаж, залежить життя і довголіття рослин, і різних архітектурних форм на вашій ділянці. Зараз починаючи благоустрій, кожен любитель ландшафтного дизайну, може побудувати на своїй ділянці малі архітектурні форми. Головне, щоб обраний об'єкт вписувався в загальну картину саду і відповідав загальному стилю ділянки.Чи не останню роль у благоустрої грає штучне освітлення ділянки. Освітленість і його колірна гамма є найбільш важливими в будь-якому напрямку ландшафтного дизайну. За допомогою правильного освітлення створеного під час благоустрою, можна підкреслити виразність, контраст. Такі елементи як підпірні стінки використовуються, як правило, для благоустрою ділянок з нерівним рельєфом. Підпірні стінки служать опорою для терас або крутих схилів.

На них найчастіше садять мініатюрні і ампельні скельні рослини. У людини з народження закладена любов і прагнення до води. Тому багато людей, виробляючи благоустрій своєї ділянки, не мислять його без будь-якого водоймища, будь то великий басейн або маленький ставок. Більшість власників заміських ділянок, користуючись природним властивістю води, рухатися і перетікати, використовують її у вигляді джерела, струмка або водоспаду. Ще однією не маловажною частиною благоустрою ділянок є полив рослин. У наших кліматичних умовах для повноцінного росту і розвитку рослин, природних опадів абсолютно недостатньо. Тому при впорядкуванні садових ділянок все частіше стали використовувати автоматичні системи поливу. Це дуже зручно і практично не віднімає часу. Автоматичний полив самостійно визначає вологість грунту, і при необхідності зволоження автоматично починає полив. З огляду на все вище перераховані тонкощі благоустрою територій, ви зможете створити сад вашої мрії, райський куточок який стане вашою гордістю.

Озеленення

Мистецтво озеленення в ландшафтному дизайні, що увібрало в себе досвід архітектурної, художньо-прикладної практики садівництва і землеустрою, направлено на перетворення або створення куточків природи, що приносять людині не тільки радість спілкування з нею, а й квіти, овочі і фрукти. Але, перш ніж починати озеленення саду, необхідно отримати конкретні відомості про географічне положення і мікрокліматі відводиться під озеленення ділянки, грунтових умовах, рослинності, давно зростаючої і тієї, яку доведеться посадити. Все це буде складати так звану природну середу, де має бути провести озеленення майбутнього саду. Температура, як ніякий інший кліматичний фактор впливає на підбір рослин. Для кожної рослини є свої оптимальні температурні умови, при яких вона здатна нормально розвиватися. Ступінь освітленості в озеленення ділянки, також важлива для нормального росту і розвитку тих чи інших рослин. Розрізняють світлолюбні, тіневитривалі і тінелюбиві рослини. Вологість землі не менш важливий показник при озелененні територій. Волога - складова частина живого організму рослин, матеріал необхідний для процесу фотосинтезу, розчинник мінеральних речовин, необхідних для живлення, оберігає рослини від перегріву. Приступаючи до озеленення ділянки необхідно врахувати родючість грунту, адже грунт є джерелом постачання рослин водою, поживними речовинами, повітрям (для дихання кореневої частини).

Якість землі характеризують такі показники, як насиченість поживними речовинами, вологість, температура, механічний склад, кислотність та інші. Кращим грунтом для озеленення вважається суглинні і супіщані грунти. Менш підходять для озеленення - глинисті і піщані, вони вимагають якісного поліпшення. Озеленення ділянки дуже важливо проводити з урахуванням рельєфу, адже він грає важливу роль в декоративному оформленні садового простору. Досвідчений дизайнер ніколи не втратить навіть найменшої можливості підкреслити своєрідність навколишньої природи.

Починаючи озеленення території, завжди враховують, де вона розташована - на північному або південному схилах, на відкритому або захищеному місцях, - що тягне за собою підбір тих чи інших культур. Наступний етап озеленення ділянки - посадка рослин. За різноманітністю життєвих форм вони поділяються на кілька груп. Чагарники - рослини з декількома здерев’янілими пагонами, напівчагарники - в здерев'янілому стані знаходиться тільки нижня частина пагонів. Дерева - з добре вираженим одиночним стовбуром, висота якого в дорослому стані становить 2 м і більше. Так само рослини для озеленення територій поділяються на вічнозелені і листопадні. Хвойні - вічнозелені рослини, що виділяються особливою декоративністю в будь-який час року. Зовнішній вигляд, різноманітність форм, забарвлення стовбурів і самої хвої роблять їх просто не замінними для озеленення та прикраси саду. Декоративно-листяні привертають незвичайним кольором листя, але вони менш довговічні, ніж хвойні дерева. Трав'янисті. Широка група рослин в озеленення, служить для заповнення вільних від посадок дерев і чагарників ділянок саду.

Трав'янисті рослини для озеленення ділянок, в залежності від їх тривалості життя, поділяють такі їх групи. Однорічники - значна група рослин, які демонструють всю свою принадність - квіти, листя, плоди - лише протягом одного сезону. Двухрічні - життєвий цикл цих рослин становить два роки. Багаторічники найбільш декоративні з третього року життя, причому їх декоративність не знижується протягом довгих років. Трав'янисті рослини часто застосовують для озеленення клумб, квітників, рокаріїв і альпінаріїв. Для вертикального озеленення садять виткі рослини і роблять для них різні підпірні стінки або арки. Завершальною стадією озеленення ділянки є - озеленення газону, підбір його різновиди і посів. Таким чином, основним завданням озеленення є створення комфортного середовища для життєдіяльності людини по екологічним, функціональним та естетичним показниками.

Малі архітектурні форми

Сад для нас – це відкритий великий будинок, саме тому так важливо мати в ньому відокремлені місця і оглядові майданчики, щоб відчути співвідношення елементів пейзажу, місця для спілкування (альтанки, патіо і ін.). Практично будь-який парк включає багаточисельні лавки, ротонди, містки над водоймами. Це створюється для того, щоб ми могли насолоджуватись відпочинком споглядаючи пейзажі природи. Всім нам час від часу потрібна самота і спокій. Приватний будинок або заміська ділянка — ідеальне місце для відпочинку на лоні природи. На допомогу тим, хто хоче бути ближче до природи, але не може собі дозволити забути про належний рівень комфорту, приходять малі архітектурні форми. З їх допомогою внутрішній простір присадибної ділянки гармонійно приводить до потрібної стилістки і настрою. До малих архітектурних форм в саду відносяться дерев’яні огорожі, альтанки, трельяжі і перголи, вазони, садові меблі, барбекю, містки, лавки, дитячі майданчики і інші будови, розташовані на ділянці. Для виготовлення малих архітектурних форм можуть застосовуватися різні матеріали: дерево, камінь, цегла, метал, пластик і ін. Малі архітектурні форми мають не лише практичне призначення, але і є одним з головних елементів декоративного оформлення саду в ландшафтному дизайні. Розрізняють такі види МАФ: перголи, трельяжі, альтанки, вазони, садові меблі, барбекю, місточки.

Трельяж це садово-паркова опора, виконана з дерева чи металу у вигляді ажурної решітки, стінки обсаджених декоративними в’юнкими рослинами. Їх прикріплюють до стін будівель або роблять у вигляді окремої конструкції, за допомогою якої можна обмежити будь-яку зону саду, закрити непривабливі споруди або виділити майданчик.

Пергола це декоративна конструкція, яка складається з дерев’яного або металевого каркасу з плоскою або сферичною поверхнею. У композиції саду пергола являє собою елемент, який підкреслює місце відпочинку і створює ефект самоти. Правильно розміщена пергола об’єднує різні зони саду, організовує простір, захищає від пекучих променів сонця. Перголи можна встановлювати як на галявині, так і у внутрішньому дворику. В результаті отримуємо затишне, недоступне вітрам місце для відпочику. Зазвичай перголи обсаджують диким виноградом, хмелем, жимолостю, древогубцем, трояндами, гліцинією та культурним виноградом.

Якщо Ви плануєте проводити свій вільний час з сім’єю та друзями на свіжому повітрі то альтанка Вам необхідна. Вона захистить Вас від дощу та сильного вітру, і ніяка погода не зможе зашкодити вашому відпочинку. Встановивши альтанку в своєму саду Ви не тільки забезпечите себе і свою сім’ю затишним місцем для відпочинку, але й доповните свій екстер’єр новим цікавим елементом, який стане гармонійним допоненням вашої ландшафтної композиції.

Комфорту та затишку присадибній ділянці завжди нададуть садові меблі. Вони гармонійно доповнять альтанку і садовий ансамбль у цілому. Дуже шляхетно й стильно виглядатимуть меблі з натурального або штучного каменю. Для романтичних садів, наповнених вільними й плавними лініями, різноманітними квітами й деревами з мережевним листям, як найкраще підійдуть ковані й литі лавки, плетині крісла та столи. Наші фахівці будуть раді допомогти вам підібрати і встановити необхідний садовий декор, вміло прикрасивши ним галявини і майданчики вашого саду. Завдяки цьому будь-який предмет, підкресленийний за допомогою рослин, неодмінно стане яскравим декоративним акцентом.

Вазони з рослинами нададуть можливість виділити певні елементи у вашому саду. Форми вазонів можуть бути як простими, так і досить складними. За типом вазони розділяються на переносні і стаціонарні. Виготовляються вазони з досить широкого спектру матеріалів. Щоб ваш сад набув унікальної і естетичної завершеності, дуже важливо не помилитися у виборі, від цього начебто не дуже значного елементу декору залежить, чи буде ваш сад володіти привабливою «родзинкою», яка зробить його сьогодення унікальним. Cаме вазони підкреслять особливості рослин їх неповторний шарм і красу. При правильному їх розміщенні можна зробити так, щоб всі садові споруди, будинок, гараж гармонійно вписалися в простір вашого саду.

Витончений декоративний місток можна розмістити в саду навіть в тому випадку, якщо ділянка у вас зовсім невелика, і водойма на ній не обов’язкова. Декоративні містки внесуть неповторну оригінальність та колорит Вашій ділянці. Садові декоративні містки над водоймами і струмками – частина східного стилю культури, і використавши такий декоративний елемент в своєму садовому інтер’єрі, Ви створите в ньому справжню східну казку. Садові містки багатофункціональні, вони зрівняють розташовані на різній висоті садові ділянки, місток може служити переходом від альтанки або тераси в звичайну частину саду.

Барбекю це пристрій аналогічний мангалові, допомагає без проблем і труднощів самостійно приготувати м’ясо, рибу для себе і своїх гостей. Жаровня для барбекю займає зовсім мало місця за рахунок розбірної конструкції і, в той же час, позбавляє Вас від необхідності розводити вогнище прямо на землі і збирати жаровню з підручних засобів, що частенько виявляється вельми незручним заняттям.

Лавки в саду займають важливе місце. Це один з елементів садових меблів. Вона має бути зручною і сильно не відрізнятися від всього комплексу споруд. Інколи лавки розміщають серед щільних насаджень дерев і чагарників, лісового масиву, уздовж паркових алей. Матеріал виготовлення також досить всілякий: металева ковка, дерево, бетон, камінь.

Газонні роботи

Спеціалісти нашої компанії влаштовують рулонний і посівний газон. За останній час в Україні різко зросла потреба в рулонних газонах. Це не дивно, так як процес влаштування рулонного газону досить простий, а результати праці видно відразу ж. Крім того, рулонний газон можна укласти на ділянках зі складним рельєфом - на схилах, терасах, на крутих берегах водоймища і так далі. Саме тому багато власників дачних ділянок віддають перевагу рулонному газону, навіть не дивлячись на те, що вартість рулонного газону кілька перевищує номінальну вартість газону посівного. Влаштування рулонного газону починається з підготовки ділянки під газон. Під газон рекомендується відводити добре освітлену, досить рівну ділянку. Невеликі нерівності на ділянці допускаються, після укладання рулонного газону вони не будуть помітні. Ділянку необхідно позбавити від бур'янів. Необхідно також потурбуватися про дренажну систему, якщо відвід води з грунту ускладнений, а також провести роботи по установці систем автополиву, що помітно полегшить догляд за рулонним газоном надалі. Потім настає найголовніший момент - покупка рулонного газону.

Виробники рулонного газону пропонують досить великий асортимент своєї продукції, але щоб вибрати рулонний газон, максимально відповідний конкретно для даної ділянки, необхідно уточнити деякі деталі. По-перше, бажано вибрати рулонний газон, вирощений при умовах і на грунті максимально наближеному за своїм складом грунту на даній ділянці. Вибір травосуміші для газону залежить від виду газону. Так, наприклад, для влаштування партерного газону підходять низькорослі, сильно кущисті трави, такі, як луговий мятлик і костриця. Якщо ж має бути укладання рулонного газону інтенсивного використання (спортивний, парковий), то необхідно вибрати пружні, широколисті трави, такі як пастуший райграс. При покупці рулонного газону необхідно звернути особливу увагу на його якість. Газонна трава повинна бути приємного зеленого кольору, без симптомів пожовтіння. Не допускається наявність бур'янів, моху, лишайника і інших ознак захворювання. Коріння трав повинні бути міцними і тісно переплетеними один з одним. Дерн не може бути занадто сухим, а після невеликого струшування повинен залишатися цілим і не розпадатися на дрібні шматочки. Куплений рулонний газон бажано відразу ж укласти на місце, однак якщо такої можливості немає, рулонний газон поміщають в тінистому місці і злегка змочують водою. Перед укладанням рулонного газону підготовлену ділянку утрамбовують і потім починають розкладати на ньому рулони. Рулони укладають дуже тісно один до одного, і вирівнюють за допомогою ножа або лопати. Після закінчення укладання рулонного газону його добре утрамбовують, щоб дерен добре зчепився з основною грунтом, а потім рясно поливають. Далі догляд за рулонним газоном зводиться до щоденного поливу протягом першого тижня.

Влаштування посівного газону

Процес влаштування посівного газону зовсім не легкий і вимагає багато зусиль і хороших агротехнічних знань. Перш за все, потрібно якісно підготувати площу під посівний газон. Це повинна бути досить рівна, добре освітлюється сонцем територія. Всі нерівності на ділянці необхідно вирівняти, адже чим рівніше ділянка, призначена під посів газону, тим якісніше вийде газон. Не допускається розташування газону в низьких болотистих місцях, так як коренева система газону може підгнити, і газон буде хворіти, покриватися мохом, у нього почне випадати трава та інше. Друге, на що звертають увагу при влаштуванні посівного газону - це вибір трави для посіву газону. Трава для посіву газону вибирається відповідно до того, який вид газону повинен бути влаштований. Для проведення посіву газону необхідно провести деякі підготовчі роботи.

Після вирівнювання ділянки необхідно позбутися від бур'янів. Це можна зробити вручну, але більш ефективний спосіб знищення бур'янів - обробка ділянки спеціальними препаратами, що знищують бур'яни на території повністю. Далі на ділянці облаштовують дренаж. Необхідно також заздалегідь подумати про систему автоматичного поливу газону. Це значно полегшить догляд за газоном надалі. Коли всі необхідні земельні роботи на ділянці проведені, приходить час посіву. Для цього треба провести аналіз грунту, і з'ясувати, яких мінералів не вистачає на даній ділянці для нормального розвитку газону. Відсутні компоненти вносять в газон разом з іншими, основними, добривами. Іноді власники ділянки воліють завести спеціальний грунт, призначений для посіву газону. Після того, як газон заправлять добривами, йому необхідно дати час для усадки землі. До посіву газону приступають не раніше двох тижнів після підготовки ділянки. Насіння сіють уздовж, а потім поперек ділянки. Після посіву землю трохи ущільнюють і злегка мульчують, щоб уберегти насіння від птахів і поривів вітру. Перші дні посівного газону потрібно щоденний рясний полив. Але після того, як з'являться перші сходи трави, кількість поливів знижується.

Догляд

Володіючи навіть не великим ділянкою, іноді догляд за садом забирає дуже багато часу і фізичних сил. Навіть правильно спроектований і організований професіоналами сад вимагає періодичного догляду. Починаючи проектувати свою ділянку, ви повинні заздалегідь визначитися, буде це - сад з малими затратами на його функціонування, або це буде проект, в якому догляд за садом буде віднімати багато часу. Для успішного росту і розвитку рослин у вашому саду, обов'язково передбачте дренажну систему. Вона допоможе уникнути перезволоження грунту, чого так не люблять багато рослин, а хвороби і шкідники, навпаки, при підвищеній вологості розвиваються активніше. Догляд за садом починається безпосередньо після закінчення озеленення території. Велику роль відіграє саме якість посадкового матеріалу і швидкість його приживлюваності. Уже молоді та тільки осаджені рослини вимагають до себе уваги. Починаючи догляд за садом, перше, що потрібно зробити після посадки рослин, це рясно їх полити. При необхідності підв'язати рослини до кілків, для правильного їх зростання.

Після вирівнювання ділянки необхідно позбутися від бур'янів. Це можна зробити вручну, але більш ефективний спосіб знищення бур'янів - обробка ділянки спеціальними препаратами, що знищують бур'яни на території повністю. Далі на ділянці облаштовують дренаж. Необхідно також заздалегідь подумати про систему автоматичного поливу газону. Це значно полегшить догляд за газоном надалі. Коли всі необхідні земельні роботи на ділянці проведені, приходить час посіву. Для цього треба провести аналіз грунту, і з'ясувати, яких мінералів не вистачає на даній ділянці для нормального розвитку газону. Відсутні компоненти вносять в газон разом з іншими, основними, добривами. Іноді власники ділянки воліють завести спеціальний грунт, призначений для посіву газону. Після того, як газон заправлять добривами, йому необхідно дати час для усадки землі. До посіву газону приступають не раніше двох тижнів після підготовки ділянки. Насіння сіють уздовж, а потім поперек ділянки. Після посіву землю трохи ущільнюють і злегка мульчують, щоб уберегти насіння від птахів і поривів вітру. Перші дні посівного газону потрібно щоденний рясний полив. Але після того, як з'являться перші сходи трави, кількість поливів знижується.

Догляд за садом включає в себе

  • Догляд за деревами і чагарниками, необхідні операції - розпушування грунту в пристовбурних кіл, полив, побілку стовбурів дерев, обрізання, обробку проти хвороб і шкідників, внесення добрив, укривання на зиму теплолюбних видів.
  • Обрізку дерев і чагарників найкраще проводити ранньою весною, або з середини лютого і майже до кінця весни, (в залежності від погодних та кліматичних умов) і восени, коли зростання гілок зупиняється.
  • Внесення добрив під дерева і чагарники підвищує інтенсивність їх росту і розвитку. Але, тим не менш, внесення добрив, як і в принципі весь догляд за садом вимагає суворого дотримання правил! Добрива органічного походження, тобто тваринного або рослинного - добре впливають на структуру ґрунту, стимулюють ріст кореневої системи і розвиток квіткових бруньок. Мінеральні добрива не затримуються в грунті, а безпосередньо засвоюються рослиною.
  • Полив - одна з найважливіших заходів догляду за рослинами входять в загальний догляд за садом. Головна мета поливу рослин - забезпечення коренів вологою. Але крім традиційного поливу, часто застосовують такий прийом як дощування, при якому поливається надземна частина рослини. Особливо це сприятливо впливає на хвойні рослини. Обробка рослин проти хвороб і шкідників проводиться декілька разів на рік, або частіше, за потребою. Перший раз обробку проводять перед початком цвітіння рослин. Обприскування рослин спеціальними препаратами дозволяє запобігти розвитку хвороб і розмноження шкідників. Погода при обробці повинна бути тиха, безвітряна і без опадів. Обприскування необхідно проводити, враховуючи техніку безпеки і в спеціальному одязі, тому що багато препаратів шкідливі для здоров'я людини. Якщо у вас на ділянці є водоймище, то догляд за садом буде займати ще більше часу. Продукти життєдіяльності риб та інших мешканців водоймища, рослинні залишки - все це забруднює воду. Щоосені власники водойм стикаються з «цвітінням води», при першому її прояві, водні та бур'яни бажано зібрати за допомогою грабель або совка. Влітку вода швидко випаровується, тому її треба періодично підливати. На зиму воду з невеликої водойми зливають, інакше він промерзне до дна. Догляд за рокарієм організованому в саду, починається ранньою весною, проводять розпушування грунту, ліквідують пророслі бур'яни. Головні труднощі при догляді за рокарієм- боротьба з бур'янами.

Догляд за садом, звичайно ж, включає в себе і догляд за газоном, адже газон вже давно є невід'ємною частиною будь-якої ділянки. Його потрібно регулярно підстригати, підгодовувати добривами, поливати, очищати від сміття і т.д. Особливо уважно потрібно доглядати за газоном в перший рік його створення: періодично поливати, стежити за появою бур'янів або захворювань. Таким чином, стає зрозуміло що догляд за садом, це не легка праця вимагає багато часу і сил. Тому краще звернутися до фахівців.